ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ରେ ଉଡିଲା ଚେନ୍ନାଇର ବିଜୟ ବାନା

ଦୁବାଇ : ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ତଳେ ଅର୍ଥାତ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୦ରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନୈରାଶଜନକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ପଏ ତାଲିକାର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଥିଲା ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସ। ଏପରିକି ପ୍ରଥମ ଦଳ ଭାବେ ଗତ ସିଜିନରେ ପ୍ଲେଅଫ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଥିଲା ଚେନ୍ନାଇ। ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା। ହେଲେ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ରେ ସେହି ସମାନ ଖେଳାଳି ସବୁ ଭୁଲ୍ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି। ପୁଣି ଥରେ ଆଇପିଏଲରେ ବିଜୟ ବାନା ଉଡାଇଛି ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସ।

ଆଜି ଦୁବାଇର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଫାଇନାଲ୍‌ ମୁକାବିଲାରେ ଚେନ୍ନାଇ କୋଲକାତାଙ୍କୁ ୨୭ ରନରେ ପରାସ୍ତ କରି ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଛି। ଏଥିସହ ଧୋନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵରେ ଚେନ୍ନାଇ ଚତୁର୍ଥ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦଳ ଶେଷ ଥର ୨୦୧୮ରେ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦକୁ ୮ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ତୃତୀୟ ଥର ଆଇପିଏଲ ବିଜେତା ହୋଇଥିଲା। ଅନ୍ୟପଟେ ତୃତୀୟ ଥର ଫାପଇନାଲ୍‌ ପହଞ୍ଚିଥିବା କୋଲକାତାର ତୃତୀୟ ଆଇପିଏଲ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିବା ସ୍ଵପ୍ନ ଧୂଳିସାତ ହୋଇଛି। ଚେନ୍ନାଇ ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୦, ୨୦୧୧ ଆଇପିଏଲରେ ଟାଇଟଲ୍ ହାସଲ କରିଥିଲା।

ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସ ଫାଫ ଡୁପ୍ଲେସିସ୍‌ଙ୍କ ୮୬  ରନ ବଳରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଓଭରରେ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇ ୧୯୨ ରନ କରିଥିଲା। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଋତୁରାଜ ଗାଏକଓ୍ଵାଡ ୩୨, ରବିନ ଉଥପ୍ପା ୩୧ ଏବଂ ମୋଇନ ଅଲ୍ଲୀ ଅପରାଜିତ ୩୭ ରନ କରିଥିଲେ। ଏହାର ଜବାବରେ କୋଲକାତା ଦୁଇ ଓପନର ଶୁଭମାନ ଗିଲ୍‌(୫୧) ଓ ଭେଙ୍କଟେଶ ଆୟର(୫୦)ଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସତ୍ତ୍ଵେ ଶୋଚନୀୟ ପରାଜୟ ଭୋଗିଛି। ଏକଦା ୧୦.୪ ଓଭରରେ ୯୧ ରନ କରିଥିବା କୋଲକାତା ଓପନରଙ୍କ ଆଉଟ୍ ପରେ ବ୍ୟାଟିଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଭୋଗି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଓଭରରେ ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇ ୧୬୫ ରନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି।

୧୯୩ ରନର  ବିଶାଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପିଛା କରିଥିବା କୋଲକାତାକୁ ଦୁଇ ଓପନର ଶୁଭମାନ ଗିଲ୍ ଓ ଭେଙ୍କଟେଶ ଆୟର ସେହି ଅନୁସାରେ  ଆରମ୍ଭ ଦେଇଥିଲେ। ଦୁଇ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୧୦.୪ ଓଭରରେ ୯୧ ରନ କରି ଦଳ ବିଜୟର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଥିଲେ।  ଭେଙ୍କଟେଶ ଆୟର ୩୨ ବଲ୍‌ରୁ ୫ ଚୌକା ଓ ୩ ଛକା ସହ ୫୦ ରନ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଶାର୍ଦ୍ଦୁଳ ଠାକୁର ଓପନିଂ ଯୋଡି ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ। ଏହା ପରେ କେକେଆର ବ୍ୟାଟିଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଭୋଗିଥିଲା। ଶୁଭମାନ ଗିଲ୍‌ ୪୩ ବଲ୍‌ରୁ ୬ ଚୌକା ସହ ୫୧ ରନ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ।

ଦୁଇ ଓପନରଙ୍କ ପରେ ନିମ୍ନ କ୍ରମରେ ଶିବମ ମାଭି ଓ ଲୋକି ଫର୍ଗ୍ୟୁସନଙ୍କୁ ବାଦ୍ ଦେଲେ ଆଉ କୌଣସି ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ଦୁଇ ଅଙ୍କ ଛୁଇଁ ପାରିନଥିଲେ। ମଧ୍ୟକ୍ରମ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ବିଫଳତା କାରଣରୁ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ ୧୫୦ ରନ ମଧ୍ୟ କରି ପାରିନାହିଁ। ଏକଦା ୯୧ ରନରେ ଗୋଟିଏ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇଥିବା କୋଲକାତା ମାତ୍ର ୪୦ ରନରେ ୭ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇ ୧୪୦ ରନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ଶେଷ ଆଡକୁ ଶିବମ ମାଭି ୨୦ ରନ କରିଥିଲେ। ଲୋକି ଫର୍ଗ୍ୟୁସନ ୧୮ ରନ କରି ଅପରାଜିତ ଥିଲେ। ଏଥି ସହ କୋଲକାତା ୨୭ ରନରେ ହାରିବା ସହ ତୃତୀୟ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିବାର ସ୍ଵପ୍ନ ଧୂଳିସାତ ହୋଇଛି।

ଚେନ୍ନାଇ ପକ୍ଷରୁ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଳ ଠାକୁର ୨୧ ରନ ଦେଇ ୩ଟି ଓ୍ଵିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ଜୋସ ହେଜେଲଉଡ ୨, ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ୨ ଏବଂ ଦୀପକ ଚହର ଓ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।

ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଇନିଂସ

ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଚେନ୍ନାଇକୁ ଋତୁରାଜ ଗାଏକଓ୍ଵାଡ ଓ ଫାଫ ଡୁପ୍ଲେସିସ୍‌ ଭଲ ଆରମ୍ଭ ଦେଇଥିଲେ। ଉଭୟ ୮.୧ ଓଭରରେ ୬୧ ରନ ଯୋଡିଥିଲେ। ଗାଏକଓ୍ଵାଡ ୨୭ ବଲ୍‌ରୁ ୩ ଚୌକା ଓ ୧ ଛକା ସହ ୩୨ ରନ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଡୁପ୍ଲେସିସ୍ ଏବଂ ରବିନ ଉଥାପ୍ପାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକୀୟ ଭାଗିଦାରୀ ହୋଇଥିଲା। ଉଥପ୍ପା ୧୫ ବଲ୍‌ରୁ ୩ ଛକା ସହ ୩୧ ରନ କରି ପାଭିଲିୟନ ଫେରିଥିଲେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଡୁପ୍ଲେସିସ୍‌ଙ୍କ ସହ ଦ୍ଵିତୀୟ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ୬୩ ରନ ଯୋଡିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ପ୍ଲେସିସ୍‌ ଇନିଂସ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ। ମୋଇନ ଅଲ୍ଲୀ ୨୦ ବଲ୍‌ରୁ ୨ ଚୌକା ଓ ୩ ଛକା ସହ ୩୭ ରନରେ ଅପରାଜିତ ଥିଲେ। ଡୁପ୍ଲେସିସ୍‌ ୫୯ ବଲ୍‌ରୁ ୭ ଚୌକା ଓ ୩ ଛକା ସହ ୮୬ ରନର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ସେ ଶେଷ ବଲ୍‌ରେ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଡୁପ୍ଲେସିସ୍‌ ଓ ମୋଇନ ତୃତୀୟ ଭାଗିଦାରୀରେ ୬୮ ରନ ଯୋଡିବାରୁ ଚେନ୍ନାଇ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଓଭରରେ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇ ୧୯୨ ରନ କରି ପାରିଥିଲା। ମୋଇନ ୨୦ ବଲରୁ ଦୁଇ ଚୌକା ଓ ୩ ଛକା ସହ ୩୭ ରନ କରି ଅପରାଜିତ ଥିଲେ।

Mohanty

www.todayodisha.in (ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱର, ଆମ ଖବର) is a Digital Venture in Odisha Which Caters to the Growing need of people on the move to keep themselves updated primarily with the latest news of Odisha as well as stay informed on important national and international updates. Latest Videos and pictures are the key to put perspective to a news and we make every effort to deliver our viewers the latest videos and pictures along with the news text. www.todayodisha.in believes in the power of digital technology backed by quality content delivered by passionate and experienced professionals. Our Contact Mobile and WhatsApp : 9178-26-9168 Facebook Page : Today Odisha Twitter : @today_odisha1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *